Recent Hints
Laundry liquid makes the best handwash soap!
I stumbled upon the best hand soap ever by accident! I had a bottle of laundry liquid I didn't like the smell of. The perfume smell was far too strong but I didn't want to throw it away. Instead, I refilled the liquid soap bottle in the laundry with it. To my surprise, I have found it is the best hand wash ever! In fact, once I finished the laundry liquid, I bought some more, to fill the hand soap bottle with!
By: Gusta T 4 responses in the members' forumBundle up your bags and don't get caught short
I have come up with a super easy way to solve my shopping bag dilemma! Like many people, I was sick of trying to organise a whole bunch of bags of different shapes and sizes in the back of the car, ready for shopping trips. I really like my car to be free from clutter, so wanted a thrifty and simple solution, I decided to use an old cosmetic purse and filled it with 99c reusable nylon bags from the supermarket. These roll up tiny and fasten with a elastic tab, making a neat and tidy little roll. I can fit eight of the tiny rolls into my cosmetic purse and this in turn fits nicely into my handbag or centre console of the car. These days I never get caught without a bag and these ones can get used over and over again. Being made of material, they can also be thrown into the washing machine if they have had meat or something drippy in them and are soon as good as new again!
By: Yvette Summers 1 response in the members' forumHottest Hints
Less time at supermarket for richer lifestyle
Watching my 'non-Simple Savings' sister unpack her groceries this week made me realise how much my shopping habits have changed in the year since I discovered Simple Savings. I used to love supermarket shopping, wandering the aisles for hours, one of this, one of that.
Some products I just don't buy anymore include:
Liquid handsoap - I now make my own (my first SS project from the Vault). Saves $40/year.
Spray and cooking oil - I buy 4L of good olive oil on special for about $20 and use a refillable hand pumped spray container (from House, $15 - will last years). I used to buy cans of olive oil spray at about $3.50 each and by changing how I buy oil, I am saving $100 per year.
Cleaning products - are now missing from my list - we use bi-carb and vinegar and other simple Vault tips.
Dishwashing cleaner - has gone too. We use citric acid, which I normally keep for my yearly lemon cordial making.
Soft drinks and cordials - are rarely bought now - we use juice as you would cordial, and have changed our habits in favour of water.
Yoghurt - we make EasiYo using packets bought in bulk from GoldenGlow online. Saves about $150 a year.
Eggs and vegies - in the back yard!
Condensed milk, Yogo, cake and pancake mixes - we M.O.O. ('make our own') using Vault tips.
Icypoles - M.O.O. using tinned fruit juice or other - search the Vault!
Magazines - I never buy new, just pick up the free supermarket recipe brochures or occasionally buy some gardening ones from the op shop.
Junk and pre-prepared foods - we buy a lot less in favour of having our own 'sausage roll make-athons' or other baking with the kids.
As well as noticing the presence of many of the above things in my sister's shopping, I also noticed she buys small quantities of lots of items I now buy in bulk. Each week she has to mentally or physically check if she 'needs another of...', where I buy large amounts from the supermarket and other cheaper sources - and then don't need to think about it again for at least six months. These types of products include:
Washing powder (I'll never buy less than 20kg, and with the Vault advice to reduce our amount per load, this is lasting ages!), teabags, coffee, shampoo, dog and chook food (from pet supplier every six months), ham and meats(buy large piece of ham and store in ham bag per Vault tip - saves at least $50 a year over my previous habit of buying little cute packets of 50g each), bacon (buy from ALDI and freeze), dishwashing powder (ALDI brand is MUCH cheaper than the Finish tablets we were using - saves us $150 a year at least. I buy 12 months supply on one of my ALDI runs), cheese (buy larger amounts less often and freeze if necessary), rice (10kg bag much cheaper), jelly crystals (I bought 5kg bag at IGA last week - makes 20 serves for same cost as three individual packets), tinned fruit, soup, tomatoes and other products (from SPC outlet), nappies, paper towel and toilet paper (I buy lots when on a fabulous special). Fruit and veg I buy from the greengrocer, the market or grow my own. Meat is from the butcher, chicken from the poultry shop and fish from the fishmonger once every three months.
I could go on for every grocery item - nearly everything has changed in 12 months. This is even without noting the savings from changing products - for example, I used to think myself very clever if I bought my Uncle Toby's quick oats on super special for $2.00 per kg box - until I discovered I can buy Home Brand, which I cannot fault, for $1.00 a kilo all the time. Same for most basic products.
With changes like these to my grocery shop and to our home loan, insurance, shopping habits and so on, Simple Savings has saved us thousands of dollars in our first year of membership. Our lifestyle has actually been RICHER since SS. I didn't set out to change my shopping habits - I just started by making handsoap and buying Home Brand porridge oats - but suddenly I have realised how large this change has been. If I see you at the supermarket with your milk, bread, 8 large packets of toilet paper, 6kg of the super special meat, 10kg of rice and three-litre containers of vinegar, I'll know you caught the bug too!
By: Allison 23 responses in the members' forumFreeze the price of 'gourmet' ice creams
I’ve saved countless dollars on expensive gourmet ice cream by getting creative with the cheaper varieties. My kids love it when I buy them what they call 'special' ice creams. These are the expensive varieties that come in exotic flavours and cost between $7.00 and $9.00 for a two-litre tub! Needless to say, they really are a rare treat. However, during the school holidays, my kids and I became gourmet ice cream chefs! Using a four-litre tub of Home Brand vanilla ice cream (that cost $4.59), we scooped it out of the tub and let it sit at room temperature for a few minutes. Then we mixed green food colouring, a couple of drops of peppermint essence and some chocolate chips into the softened ice cream to create our very own Mint Choc Chip flavour! We placed it in an airtight container and popped it back in the freezer to enjoy later. The kids were so excited to have made their own special ice cream that we have since concocted many different ‘gourmet’ flavours just by adding ingredients from the pantry.
By: Rebecca Owers 13 responses in the members' forumReceive a Free Newsletter