Most Popular Hints
Vault members get access to more than 18,000 hints in the Vault, plus hundreds of recipes, a very friendly forum, heaps of downloadable tools, and thousands of blog posts by hundreds of authors.
Here are the ten highest voted hints from the Vault:
Wedding gift that won't burn your pocket
I have found a low-cost wedding gift that will last throughout any marriage. While it does not cost much, each part of the gift has meaning and it is great to give a close family member or friend. You will need to put together a nice bunch of candles, in pairs of the following colours: white, green, dark blue, pink, cream, red, purple, light blue and silver.
Wrap the candles up with a ribbon or put them in a decorative box or basket, with the following poem attached (author unknown):
A basket of candles that come in a pair
In all different colours, for you two to share
The white ones burn first
They are wrapped in white lace
To celebrate your first married night
In your new chosen place.
The green pair is taller, and also much thinner
Burn with the first company you have over for dinner
The dark blue candles are for after your first fight
Use them to burn while making up all night
Pink candles set the mood and pave the way
For your first married Valentine's Day
Now, when your first year of marriage is through
the cream anniversary pair will light for you two.
Red candles aflame, both your futures are bright
Celebrate promotions you've worked toward with all of your might.
By this time we hope, maybe, just maybe
You can light the purple ones, on the birth of your baby.
And just when you thought you'd put these away
Take the light blue ones out for your fifth anniversary day.
Now just one more pair left for the big 25
The anniversary pair that will keep your love alive.
Congratulations Bride and Groom (insert name here)
On the start of your forever
May the two of you always be happy together
And burn these candles
Just the way we said
But please don't forget - blow them out before bed!
$30,000 saved in one year
I had never considered my lifestyle to be particularly excessive, but when I found myself facing large debts and unable to make headway, I had to take control. Using the methods below, I managed to reduce my debts by $30,000 in twelve months.
Bill paying and budgeting:
I began making regular monthly payments into a savings account - which I called my ‘debt reduction’ fund. At the same time, I started to put weekly amounts in labeled envelopes. These envelopes were to cover all of the regular bills; meaning I no longer came under stress when they were due, and I didn’t need to touch any of the savings in my debt reduction fund.
I began a Christmas tin, paying $20 per week into it. While it may not be ideal to keep large sums of money in the home, for me it was preferable to paying more fees to the bank for opening yet another account.
I clear out my wallet every night and put all my coins in a jar. This alone gives me an extra $50 a month to take to the bank.
Food and grocery shopping:
Instead of takeaway food, I began substituting with one of the following:
Spaghetti (five meals per pack for $1.50) with bolognese sauce (two meals per can - $2.50)
Rice (eight meals per pack - $1.50) and canned chilli-con-carne (two meals for $3.50)
Savings approximately $20 per week.
I make sure I eat either frozen broccoli, cauliflower or peas five nights a week, at a cost of $0.60c per meal. I buy all my steak and meat in bulk and freeze in portions.
I get a box of slightly over ripe tomatoes ($3.00 for 5 kg - on special from the local fruit shop) and boil them (skins on) with onion, salt and pepper and a dash of chilli sauce. This sauce makes even the cheapest steak taste delicious, and is great with chicken too. I freeze the sauce in single portions.
Chicken drumsticks are cheap and often on special. All you need to do is roll them in flour and cook on an oven tray until golden. A quick, moist and tasty meal (two drumsticks per person) for less than $1.00.
Potato chips at $3.50 per bag are both expensive and very unhealthy. A cheaper option is to cut a $1.50 loaf of Lavash bread into triangles, dust with paprika or lemon pepper (spraying with a little oil to coat) and cook in oven until golden and crunchy. Add the home-made tomato sauce as a dip and save another $2.00 - $3.00.
I am self employed and work a minimum of 70 hours per week. It would be so easy to succumb to fast food when I am tired, but to curb the temptation I make a large lasagna (without pasta) or a salmon and rice bake; both meals with plenty of vegetables and freeze in portions. All I need to do when I get home is zap in the microwave and eat, and have my own tasty, balanced fast food meal (15 minutes to defrost and cook). Each batch I make gives me eight meals for each recipe, and as they have some of the same ingredients, it is easy to make both at once.
My recipes are delicious and low fat and I am happy to share them if anyone would like them. They cost only around $2.00 per complete meal and all use fresh vegetables.
I make my own burgers by buying mince, making thin patties and grilling, then freeze cooked, in portions. They cook super fast from the freezer with two minutes in the microwave. A quick, low fat hamburger with lettuce tomato and beetroot - $1.50 a hamburger. You can add some zapped frozen home-made tomato sauce for a really tasty treat.
I have my entire shopping list saved on my computer as an Excel spreadsheet and have the prices for each item entered. When I want something, I just enter the quantity (the spreadsheet automatically adds the total each time I input an amount) and know beforehand how much the whole bill will cost. I then look at the total and question whether I really need an item, or just want it!
By doing this, I also know when the supermarket adds a few cents (far more regularly than many people realise - usually 20% - 50% of items weekly, from upwards of $0.03c to $0.40c). I buy regular goods on special (enough for three months supply) and choose generic brands for things like tissues and toilet paper (1,000 sheets of this is the same price as 250 sheets name brand)! I also know when a special is really a special and when it isn’t, which is quite often. I take a calculator shopping and work out the best buy in quantity. Bigger is not always cheaper, and it really is good advice to never shop hungry. I have my weekly grocery budget and any savings go into the account.
I used to buy my lunch and a drink for around $8.00 each day. Now I make my own lunch each day - sandwich, fruit and a large bottle of lemon cordial. Otherwise I take a bowl of Country Ladle soup and a roll. One can gives me two meals for just $1.25 each, with my $0.60c roll. It is healthy, fills me up and saves me $6.00 a day - another $30 a week in my savings account.
There are always two large bottles of lemon cordial made up in my fridge. I only keep fizzy drink for times when I am expecting guests. I put bottles or cans in an hour prior to their arrival. If it is not normally there, I don't drink it. It costs $0.10c for a glass of healthy water based drink, as compared to $1.00 for unhealthy sugar based drinks - what would you rather have?
I save $10 a month on washing powder by reducing the amount I use each load by half.
You know by now where that extra $10 saving goes!
I am always organized for birthday and Christmas gift wrapping - I buy one bolt of wide, colourful paper (from Cello paper) for between $50 - $100 every 15 years. Based on usually giving 40 presents each year, instead of having to buy 40 sheets of gift paper at around $2.50 each, my bulk buying gives me an extra $100 a year in my savings account.
Reducing phone bills:
I now save $70 per month on my previous average mobile phone bill, simply by not making calls on impulse, and calling on a land line wherever possible. That extra $70 a month goes in the savings account. I also reduced by home phone bill by $210 per month once I realized where all the charges were going - on checking my email every time I dialed up. Now I only connect to the Internet once a day and that $210 each month goes into the savings account.
Entertainment:
My entertainment habits have also changed. Instead of paying $50 a time on the pokies, whenever I get the urge now, I put $50 into a tin for my next visit to the bank - it saves $100 - $150 from being frittered away each month. To keep control of my alcohol consumption, I would line empty bottles on my kitchen window sill and clear weekly. Doing this, you see it daily and unconsciously count the value - plus, do you want the neighbours to see how much you drink?? This saves me another $50 a month for my account. Instead of opening a can, now when I get home I have a really large lemon cordial. Then if I still feel like a drink, at least I have taken the edge off the need to relax and I will only have one every few days.
One last golden rule - put away $50 per month for ‘mad money’ - just for you to use for something special.
I paid off $30 000 in one year by using these exact tips and many more. The relief is amazing and now I save the same way.
[Shane's recipes are in the cooking section of the Savings Vault.]
[To view or download Shane's Excel Shopping spreadsheet follow the link below.]
http://www.simplesavings.com.au/resources/shopping_checklist.xls
Cheap pasta sauce recipe
I make this vegetable pasta sauce for three reasons - it's cheap and healthy and it uses up leftover vegies (cooked and uncooked) so I save three times!
Whenever I serve up a dish of vegies for dinner (usually broccoli, carrots, beans and zucchini in my house) and it isn't all eaten, I put the leftovers in a ziplock bag and throw it in the freezer. Then, when my fresh vegies are starting to get to that 'oh dear' stage, I start cooking!
In a big pot, with a bit of olive oil, I fry onion and garlic and add all the 'oh dear' vegies - sometimes there is a fiddly bit of broccoli that is too small to use in a meal or carrots that are starting to wilt. Other vegies I have added include celery, cauliflower, broad beans, spinach, cabbage and capsicum. I chop and cook all of this - in summer I add fresh tomatoes, in winter I throw in a couple of cans of Home Brand tinned tomatoes. To this I add the frozen leftover vegies, a squeezie stock concentrate or stock cube and some water.
I cook the whole lot until everything is soft, and then I blitz it in a food processor or with a Bamix until it looks like pasta sauce. I then freeze this in meal-size portions and use it for everything - I add it to mince for bolognese, or just use it neat. My kids don't know it's full of vegies - they just think it's another jar of commercial pasta sauce!
Break your expensive shopping habits
We've saved at least $10,000 this year alone, simply by changing our shopping habits!
Almost every day, we'd stop at the supermarket on our way home to buy fresh ingredients for dinner – however, we'd also buy a couple of impulse items while there. The daily grocery bill was at least $30; an extra $150 each week on top of our weekly 'big' grocery shop!
To reduce the number of trips we made to the supermarket, we analysed our spending habits. We looked at all the grocery items we purchased and separated them into three categories:
1. Perishable items that need to be used within a week or so, for example, milk, bread and vegetables.
2. Items that had a longer shelf life or could be stored so they last longer, for example, meat that could be frozen, canned items, pasta and rice.
3. Items with an extended shelf-life such as toilet paper, detergent, toothbrushes and so on. We then estimated how much of each item we would use in a year.
We looked at what we could make or grow ourselves, for example, bread baked in the oven or herbs and vegetables grown in the garden. That left a limited number of items we needed to buy on a weekly basis including milk, fruit and vegetables; at least until the garden was established. These were all items we could buy from the local fresh food market, avoiding a trip to the supermarket, which meant lower prices and fewer impulse buys.
The next step was to develop a monthly meal planner - five meals per week with two nights of leftovers or 'invention' cooking using whatever was in the fridge, freezer and cupboard. We put all the recipes in a folder and worked out a monthly shopping list based on these recipes. All non-perishable ingredients are now purchased in this monthly shop. Meat is also purchased monthly from a butcher who offers bulk purchase discounts; the meat is frozen in meal lots ready to be thawed in advance for each meal.
We don't tend to cook in bulk, as we enjoy the process of creating fresh meals each day, but we do cook enough to provide the next day's lunch and occasionally cook a couple of casseroles or 'one pot' dishes at the same time and put them in the fridge - the flavour seems to build and is even nicer after a day or two.
Our menus also change depending on the season and what produce is available at that time. We're in the process of developing 'summer', 'autumn', 'winter' and 'spring' meal plans with enough recipes to get us through each season.
Finally, during each monthly shop we'd buy extended shelf-life items when they were on special until we had a year's worth. It takes up some extra cupboard space but we never run out of essentials and don't have to duck out to the supermarket.
Our ultimate goal is to reduce our 'big' shops to once a quarter rather than monthly – this will save us even more time and money by further reducing our exposure to the supermarket.
We have saved $150 a week by eliminating daily shops – this adds up to $7800 annually. We've saved even more by shopping at fruit wholesalers and butchers, buying in bulk or taking advantage of specials. By changing our shopping habits, we estimate we've saved at least $10,000 this year!
Skint but stylish
Skint but stylish. That's how I like to think of my lifestyle, because it is such fun to live on the smell of an oily rag without anyone else knowing! Eighteen months ago, although in recovery from depression, I found myself many thousands of dollars in debt and with several accounts having been sent to collection agencies. I was also 31kg overweight and at risk of cardiovascular disease and Type 2 diabetes. The excess weight (not to mention the stress!) was also making my arthritis worse. I was no longer able to work in my former profession and, as I was in my early sixties, I wasn't able to find other work and was on Centrelink (Social Security) benefits. I have since been transferred to the Age Pension. I knew I had to make some drastic changes, and pretty darn quickly too! I had just a few things going for me:
My Visa card was a debit, not credit, card.
My account was with a credit union, rather than a bank, and fees are much less.
I was knowledgeable about nutrition.
I was willing to face unpalatable facts about myself and make lifestyle changes.
With this small armoury, I prepared to do battle! The first thing I did was to sit down with all the paperwork, and list all the accounts, personal loans and the total. I nearly had a heart attack right there and then, but with the information, I was able to draw up a projected payments schedule. I contacted all the collection agencies and told them how much I proposed to pay each fortnight until all were paid. I did the same with private lenders. Nobody turned my proposal down; it really is true that, if you get in contact and show willingness, most lenders will give you time to pay. They would rather have their money than you in jail!
Step 2 was to organise payment of my electricity account by direct debit from my pension - what you never have, you never miss. Once the phone bill was paid off and reconnected, I did the same with that too. In all, my debt reduction program was going to be about $200 per fortnight, or roughly 34% of my pension and Centrelink allowances. Since my rent costs another 34%, the remaining 32% had to stretch to cover food, cleaning materials, clothing, pharmacy costs over the pharmacy allowance, fares for trips outside walking distance, presents, postage, life insurance and credit union fees (direct debit from my credit union account), occasional small charitable donations and the occasional small treat.
Step 3 was to go on to a sensible eating program (not a fad diet) that would help me to lose weight, bring my blood glucose and serum cholesterol levels into the normal range. A low GI, high carbohydrate, moderate protein, low-fat pattern fitted the bill in all respects. The challenge was: could I do it on $50-$75 per fortnight? The answer is yes! I make my own wholemeal bread, soups, skim milk yoghurt and lots of interesting dishes from many countries, based on grains and vegetable proteins, and stock up on tinned oily fish for essential fatty acids when on special. I have red meat and poultry only once or twice a fortnight and the rest of the time my proteins are derived from legumes, eggs and low-fat cheeses. It's just as well that I like oats! I drink two litres of water a day and make my own herbal teas from homegrown herbs. I don't buy soft drinks and buy leaf tea rather than tea bags, as it's better value per unit serving. I find whole fruit better all round than juice as a rule.
Step 4 was to get mobile! I walk, because I can't afford gym membership, and walking can be done by those who can't jog. Being out in the open air blows away the blues too. Having won a free pedometer, I wear it and try to reach 10,000 paces a day. I also started a vegetable garden and this saves me money where it counts, on vegetables, as well as being another source of fresh air and exercise.
Is it working? Is it what! In the last financial year I paid off $5000 in debts on the pension alone, and am on track to achieve the same amount this financial year. I lost 13kg in the same period - a nice, sustainable rate. My blood glucose level is normal, my serum cholesterol almost so, although because of familial hypercholesteraemia, I need some medication to help with that. I am continuing to lose weight slowly but surely and have much more endurance and less pain. My GP is nearly as stoked as I am. I take care of my clothes, believing that 'well-pressed is well-dressed', so my appearance doesn't give me away either. Occasionally I earn a little money from magazine contributions and this usually goes towards seeds or something else for the garden, but occasionally I restock the pantry with staples. I make my own cleaning products with such simple substances as vinegar, bi-carb of soda, washing soda crystals, soap scraps, eucalyptus oil and - wait for it - Worcestershire sauce (cleans brass and copper a treat, and one nearly always has it handy). I turn my appliances (apart from the fridge) off at the wall when not in use and have noticed a difference in my power usage. All my incandescent light bulbs have been replaced with long-life fluorescent ones, and by crafty use of acrylic-lined curtains I keep my house cooler in summer and warmer in winter. I pile on the clothing layers in winter and wear cool clothing in summer. If I'm watching TV in the winter, I cover my legs with a woollen rug and put on another cardigan if necessary, rather than turn up the heater.
Because I can't afford much for presents, I give of myself. A nice present is a 'book of vouchers', made attractively and containing such redeemable coupons as: 'This voucher is good for two hours' ironing... or an evening's baby-sitting... or... whatever!' Very few people say no to home-made goodies either. It makes me feel truly wealthy to give someone a loaf of bread still warm and fragrant from the oven, or a jar of chutney.
New year, new challenge
Christmas 2009 was the worst I ever had, having just separated from my husband. At almost 50 I found myself homeless with no money. On the 16th of December I found a share accommodation but had to borrow money from friends to pay for my bond and two weeks rent so that I could have a roof over my head. The only job I was able to do to keep me going was as a housekeeper, yet I could hardly pay for the petrol to get to work.
For four weeks, I avoided going to the shops. I am 90% vegetarian so decided to grow all the vegetables I like to eat at my rented home. I collected some seeds, seedlings and cuttings from friends and customers and decided to spend my last $10 for chicken wire to protect my homegrown herbs and vegetables from possums and bush turkeys. I am spending time tending my garden every day and I now have lettuces, beans, cucumbers, cherry tomatoes, herbs and so on for salads and stir fries every day. I even have enough to give some to my friends and customers to thank them for helping me to stand on my own feet and living a healthy life. This week I only spent $16 for organic eggs, milk, a tin of pink salmon and a loaf of bread. These with my homegrown herbs and vegetables will give me a healthy diet for the whole week. I am saving heaps to pay my debts as fast as I can.
At soon-to-be-50 and with no savings, I bought The $21 Challenge book to challenge myself. I am so excited because I spent years of feeding a family of four and now I am alone I have absolute control of what I spend and what I put in my mouth. I feel liberated, I feel young and full of energy. Having less money in 2010 is more enjoyable than my stressful life in 2009!
A simple budget change saves over $600
After reading every newsletter on this fantastic website, I decided to make changes to our household budget.
I started by rummaging through the cupboard, where I found an insulated plunger coffee mug that my husband and daughter had given me as a gift. The mug had never been used as I found it easier to grab a 'latte to go' on the way to work. I bought a tin of ground coffee beans for $6.65, figuring that this tin, with its plastic lid, could be refilled. I now keep this tin in the fridge at work. So, instead of buying three lattes a week at $3.50 each, I now allow myself one a week or sometimes just one a fortnight.
While buying my latte I would sometimes purchase an English muffin with bacon and egg. I now have muffins in the freezer, bacon rashers trimmed and have perfected the three minute poached egg. The bacon takes one minute in the microwave and the muffin is toasted in no time. If I am in a hurry, I wrap the bacon and egg muffin in a small piece of alfoil and take this to work. So instead of paying $14 per week, or $672 per year, I now buy the ingredients for the equivalent of $1.45 per week, saving just over $600 per year. Wow!
You have no idea of how proud I feel. I have saved so much money and it's thanks to your wonderful site.
I improved my rent to suit the budget
I moved to Perth a couple of years ago with very few possessions, two young children and a dog. I stayed with friends for a couple of weeks and really liked the area they lived in.
I set my rent limit to $150 (cheap for city living - but necessary for the budget) and put my name down on the huge waiting list for government housing. I looked at many places - most out of financial reach. The ones I could afford looked (and smelled) bad. I decided I could 'change' the appearance and the smells - but not the budget.
So, I rented the 'worst house in the best street'. I went through a real estate agent and asked if I could meet with the owner. When he came around (which most don't do regularly with managed properties), he was the first to admit the place needed work (mostly cosmetic).
I suggested to him that I would spruce the place up a bit and in return my rent would not go up while I lived there, plus we agreed that I would be entitled to two weeks rent free over Christmas!
I have painted the entire inside of the house for about $200 (including feature walls, and old laminated cupboards) by buying mis-tinted paints and laybying paint specials. I ripped up the old carpets and polished the floor boards (about $150 in equipment hire and food for my 'helpers') I also got second hand carpet for free from the local paper and replaced the old stuff in the kids bedrooms. I got curtains and blinds from the op-shop and sale tables (about $50 in total)
As for the outside - my place looks better than most of the privately owned homes now! A few boxes of lawn seed (about $3.00 from supermarkets), a bit of hand watering and weed pulling and I have a great front lawn.
I built flower beds with bulk seedlings ($0.45c per punnet from the local nursery - discontinued or 'sick' stock). People in the street are always telling me how great the house looks and they can't believe its the same place!
I work and go to university, as well as look after my children - so all this has been achieved over the last two years. My landlord is happy, we are happy and the money I save weekly in rent (between $50 - $60 per week) allows us to go on holidays once a year and have a few extras!
Make wedges at home quickly and easily
Making potato wedges at home is much cheaper than buying them frozen from the supermarket. I use my OXO Good Grips apple divider (bought from a kitchen shop) to cut up a 5kg bag of spuds. I give the spuds a wash before cutting them up into eight wedges and one cylindrical wedge (the kids all fight over these ones). After popping them in boiling water for a couple of minutes I put them onto paper towel to dry, then into freezer bags. These are quick, economical and you can vary the seasonings in different bags, and have them on hand in the freezer for a quick snack or side dish.
Receive a Free Newsletter