Recent Hints

Priceless personalised gift for teachers

Our end of year teachers' gifts cost nothing and mean more to them than any expensive chocolates or mugs! For each of my young kids' teachers, we print a sheet each year titled "Tell Me About (Teacher's Name)..." It has 8-10 questions on it, with space for the kids' answers to be written in, either by them or dictated to an adult. Questions can be anything. We include things like:

How old is Mr X? What is Mr D's favourite food? Something Miss B always says is.... What does Miss J like to do for fun? Ms P loves it when.... If I had $1000 I would buy Mr H a .... Miss V is a great teacher because.... Mr K gets cranky when... And finish with: A Special Message for Ms A...

Every year it is a massive hit. Teachers love it and when there are multiple teachers, they love to get together and compare answers!

By: QLD Girl 2 responses in the members' forum

My uni studies STOPPED me biting my nails!

I've been enjoying long, beautiful nails for 30 years, thanks to a method called behaviour modification! I was required to do it as part of a psychology unit at university. It is a method which rewards good behaviour and punishes bad behaviour. This is the method:

  1. You determine what you want to change: I want to stop biting my fingernails.
  2. You determine what would be a good reward. I will give myself $1.00 coin.
  3. You determine what would be a good punishment. I will give $2.00 to charity. Note: It is best that the punishment is worse than the reward, so you can obviously achieve your positive goal ASAP. The simpler your rewards and punishments are, the better. I used the money to purchase a scarf but you could do it for anything.
  4. You work out what you need to motivate yourself to achieve that positive outcome. I used hand cream daily, I used oil to massage the cuticles daily, I painted my nails with nail hardener and once the nails grew past my fingers, I got manicures regularly.
  5. Draw up a table as shown below, to keep track of your progress daily to get to your eventual goal:

Day 1 – Outcome: I put my fingers in my mouth So you put a cross in the negative box and take the punishment. Negative Positive Punishment Reward x $2.00 paid to charity

Day 2 – Outcome: I didn’t put my fingers in my mouth So you put a cross in the positive box and take the reward Negative Positive Punishment Reward x $1.00 paid to myself

From memory I stopped biting my nails after the second week and kept going until I grew my nails to the length I wanted them. I found that it took about 10 weeks to achieve the outcome I wanted. I didn’t think I would get long fingernails, but I did and continue to do so!

By: Heather B 3 responses in the members' forum

More...


Hottest Hints

Unique and useful gift in a box

A fantastic and unique gift for under $25 is the 'Useful Box'. It makes an ideal Christmas gift but can be used for any occasion. Basically this comprises of a pretty box which contains lots of those little useful things everyone needs but doesn't always have in one place; such as extra pens, string, Blu-Tac and so on - all the sort of things you want now and again but don't usually have on hand when you need them!

By buying all the supplies at the supermarket and a beautiful gift box at a discount store to present them in, I was able to create an entire Useful Box for just under $25, but you could make it even cheaper depending on where you purchase your supplies. To make it extra special, I wrote a little poem to go with the package! Here is a breakdown of the items I bought and their prices:

Bag of rubber bands - $0.69c
Self-contained sewing kit - $3.98
2-hole pencil sharpener - $0.79c
Paperclips - $0.59c
2-pack of stickytape - $1.19
5-pack of blue pens - $1.99
3-pack of 2B pencils - $1.29
2-pack of erasers - $0.55c
Post-it notes - $0.99c
Permanent marker - $0.83c
Blu-Tac - $1.80
String - $1.99
4-pack of AA batteries - $4.07
Gift box to put it all in - $4.00

TOTAL - $24.75

Other things that might be useful to add include fridge magnets, staples and safety pins. I do recommend keeping everything in its original packaging, to avoid people being stabbed by pins or the erasers getting grubby. Just pop everything in the gift box (including the poem if you wish) and either wrap the box itself up, or simply tie it securely with ribbon.

I printed my poem out and taped it to the underside of the gift box lid, then wrote in the card 'be sure to look under the lid!' You are welcome to use the poem below to make your own 'Useful Box'.

'The Useful Box'

I am a box of useful things,
Gathered from across the land.
Inside me find those things you need
But do not always have on hand.

Next time you scratch your head and think
'I wish I had some Post-it notes'
Just open up my lid and find
The very thing you needed most.

When pencils break or pens run out,
When sticky tape just disappears,
When batteries fail or string is needed,
Let this box allay your fears.

So use me as your Useful Box,
And if you wish please add to me
Those things you like to have on hand
So wanting you need never be!

By: Harmony 12 responses in the members' forum

Make your own chicken nuggets

Follow Jamie Oliver's example and make your own chicken nuggets - it's healthier and cheaper! We used to buy the cheap brands of chicken nuggets but after realising how much of their content was fat/skin/fillers and other unmentionables, we switched to only buying breast nuggets or pieces. However, this soon proved really expensive and they often still have fillers. So I came up with a better way and found this home-made version is much tastier too!

Buy chicken breast fillets or tenderloins on special - I usually get them for between $9 and $10 a kilo. If using breast fillets, slice them into smaller and thinner pieces. Remove the tenderloin as one piece, then fillet the chicken into similar sized bits. Dip them in melted butter, then roll in breadcrumbs (press on firmly). I often use hot and spicy breadcrumbs, or stuffing mixes to add more flavour to the crumbs, but you can just use leftover stale bread crumbed in the food processor and save even more money! Layer the chicken in baking paper, then cover in plastic and freeze until frozen. Remove and separate into ziplock bags or suitable storage container.

When ready to cook, place in preheated oven and bake at approximately 200°C for half an hour, depending on the size of the pieces. Small boxes of prepared commercial fillet pieces/tenderloins cost approximately $7.00 for as little as 400g. In comparison, a one-kilo batch for $10 makes at least three times that amount - and without any junk fillers, additives and skin!

By: Ezri 14 responses in the members' forum

More...