Recent Hints

DIY 'mixed vegie bags' makes meals faster and easier

This simple tip saves me money and time every day when preparing meals. Whenever I buy frozen vegetables, I bring them home and immediately divide them into portions, placing them into ziplock bags, then popping them in the freezer. I often divide up broccoli, peas, cabbage, sprouts, carrots into the same bag. This way, they take up less space in the freezer and I know exactly how many meals they will serve. None ever get wasted and they can be either stored together or placed with other food to make it instantly possible to grab a complete meal. The same method works well with fresh food in preparation for things such as school fruit or lunch breaks, when time is at a premium in the mornings!!

By: Ann w 1 response in the members' forum

Berry nice savings to be had on blueberries!

I have found the answer to enjoying the health benefits of blueberries is in the freezer aisle! Blueberries are so good for you, but very expensive if you buy the punnets of fresh fruit. The regular price of fresh ones works out at well over $30 per kilo and while they look nice on a fruit platter, they don't have a lot of flavour. Instead, I now buy frozen blueberries at around $4 or $5 per 500g pack - less than a third the price! Simply throw a cupful in the microwave with a teaspoon of sugar and zap for a minute or two. Much tastier and are delicious with ice cream, natural yoghurt or just on their own!

By: Judith Lowe 13 responses in the members' forum

More...


Hottest Hints

Home mixed household cleaner

My mother is chronically ill and disabled. She suffers from a rare type of auto-immune disease, called lupus, and is therefore allergic to most chemicals. This made cleaning difficult because she was allergic to most cleaning products, or those she wasn't allergic to were too expensive to buy on my carer's pension. Because Mum's disease is an auto-immune disease, I have to keep our house hospital-grade clean.

So I have come up with a fantastic recipe, and my house is spotless, smells great and is fresh and clean. The solution cleans and polishes everything, including windows. I have never seen glass and stainless steel taps look so clean.

This solution also lasts forever. Household cleaner used to cost me $80 per month, but now I buy detergent every three months, vinegar once a year at $1.50, washing soda every 18 months at $0.98c and eucalyptus oil once every eight months at $3.50 - a saving of $880 a year minus $20 for the few items I do buy. In total I've saved around $2640 over three years.

Household Cleaner

1 litre water
200ml vinegar
40ml detergent
40ml eucalyptus oil
2 dessertspoons of washing soda

Mix all ingredients together, and it's ready to use. Use 60ml of solution in warm water to wash your floors. Fill a spray bottle and use it to clean your table, benches and bathroom.

By: Becky-lee Taylor 436 responses in the members' forum

Add light and warmth with 'magic' mirrors

We have saved hundreds of dollars on making our daughters' room cosier! We are living in a rental property which we really like. However, our daughters are in the front bedroom and although it has a window, the room itself it doesn't get a lot of sunshine. This makes the room rather gloomy and feels damp in winter. We have a small heater which we use to try and take the chill off the bedroom before they go to bed but using it makes us feel we're watching money disappear before our eyes!

The perfect alternative would be spend hundreds of dollars on installing a skylight but since we're only renting, this really isn't an option.

A couple of weeks ago, I bought a couple of mirrors for $4 each to stick on the inside of a wardrobe. While I was preparing the area, I put the mirrors on the windowsill and to my astonishment, noticed how much brighter the room was when the sun hit the mirrors and bounced off the ceiling. It was as though I'd switched on a light!

By using those two mirrors and angling them slightly, I was able to bring sunshine and some warmth into the room. I have since purchased two more mirrors to make sure I take full advantage of the entire time that the sun hits the windowsill. The room is heaps brighter and feels more cheerful and warmer. It only cost $16 and it was all done with mirrors!

By: Diane Lyons 6 responses in the members' forum

More...