Recent Hints
Tomato paste doubles as cheap puree
Tomato paste saves me valuable dollars on buying puree! Whenever a recipe calls for tomato puree, I just use a sachet of tomato paste and then add water to it to make it up to whatever quantity of puree is required. It works as well and tastes just as good. I like to buy the Delmaine concentrated tomato paste, which comes in four little tubs of 70gm each. It is so versatile, and compared to tomato paste takes up far less room in the pantry!
By: Helen 2 responses in the members' forumBundle up your bags and don't get caught short
I have come up with a super easy way to solve my shopping bag dilemma! Like many people, I was sick of trying to organise a whole bunch of bags of different shapes and sizes in the back of the car, ready for shopping trips. I really like my car to be free from clutter, so wanted a thrifty and simple solution, I decided to use an old cosmetic purse and filled it with 99c reusable nylon bags from the supermarket. These roll up tiny and fasten with a elastic tab, making a neat and tidy little roll. I can fit eight of the tiny rolls into my cosmetic purse and this in turn fits nicely into my handbag or centre console of the car. These days I never get caught without a bag and these ones can get used over and over again. Being made of material, they can also be thrown into the washing machine if they have had meat or something drippy in them and are soon as good as new again!
By: Yvette Summers 1 response in the members' forumHottest Hints
Cheap toddler food at the shops
I've found a really cheap and nutritious way of feeding my toddler when we are out shopping. Most of the shopping centres around us have a food hall and most of them have a roast carvery type place (that sells roast meat, chips, vegetables and so on).
At the carvery, I ask for a bowl of peas, beans and carrots for my baby. Some places have given it to me for free, commenting how nice it is to see children eating vegetables. Other places will charge $0.50c and the most I have ever paid is $1.00 for a 'big' baby sized bowl full. Don't forget to ask if you are buying a roast meal there yourself, because they may throw in a baby sized bowl free.
It's great when I run out of food at the shops, if he eats everything I have taken with us, or if I've taken longer shopping than planned - it's really healthy and cheaper than buying baby food in jars (which my toddler refuses to eat anyway). We have been doing this since he was eating finger foods from around 12 months old. When he was small he used to eat one pea at a time, which provided hours of entertainment too!
There are other vegetables available but we avoid any that have been fried or cooked in oils (like roast potato) and those that have sauces (like cauliflower cheese).
By: Vandra StentonSave money by ignoring pamphlets
People are constantly amazed when we tell them that we have managed to whittle down our weekly grocery bill to just $100 for our family of four. Our income may not be all that we would wish, but with a little dedication, we have made a huge difference.
For example, in recent months, we have saved $50 per week on our grocery bill, since we have started throwing away our supermarket circulars! For years, I eagerly awaited the arrival each Sunday of the supermarket 'junk' mail. I would plan our eating to a large extent on the weekly specials, and would stock up on a few of them, believing it was saving me money.
However, once I began throwing them away without even a glance, it had an unbelievable effect! Not only did it cut down on the clutter in the house, but amazingly my grocery bill plummeted. I now buy only what I need - as opposed to what the stores want me to buy - and the benefit is showing. By throwing out the junk mail alone, our weekly grocery shop reduced from $150 per week to around $100, saving $2,600 per year!
I still use a menu plan to help me stick to my budget, but now it is food of my choice, rather than being influenced by supermarket advertising. A typical weekly menu might look like:
Monday - Baked chicken and salad (whole chicken $2.50 from local butcher)
Tuesday - Fish and chips (fish $2.00 per pack at ALDI, I use potato gems or
chips about $2.00)
Wednesday - Pasta bake & salad
Thursday - Taco's
Friday - Baked beans (ALDI's are really cheap at around $0.40c for two cans)
Saturday - Chicken legs, pasta and salad (chicken legs $2.00 per kilo)
Sunday - Quiche & salad
I usually have all the meat I need already available, as I buy in bulk, so all I need to buy for the week are any other items to complete the meals. I buy salads and vegetables on alternate weeks - one week we have salad with everything, the next week I buy vegetables for all our meals. It may sound an unusual way of shopping, but this way there is no wastage; unlike when I used to buy both.
I don’t buy everything in bulk, but some items work out more economical, such as:
Bread - I buy bread from Coles after 6pm to take advantage of the markdowns - for example, $0.50c for a packet of bread rolls, or a loaf of bread.
Chickens - Patton’s, our local butcher have many great specials, including chickens for $2.50 each. I buy ten at a time and freeze them; they may not be huge, but plenty enough for a family meal, plus leftovers for sandwiches.
Fish - ALDI have oven bake fish for $2.00 per packet (the cheaper of the two
versions). They are like large fish fingers, and perfect for us. Combined
with the chips or potato gems, the whole meal for a family of four comes to $4.00.
This is a standard meal for us, and I make sure I buy plenty to last between ALDI visits. Ice cream - I wait for special offers so I can purchase five litres for $5.00 and buy in bulk.
It also pays to buy washing powder and toilet paper in bulk when on special, as they don't go off and you will always need them!
When I was planning my meals around the supermarket brochures, my shopping list was actually doubling - that was without any impulse buying as well! Another thing I also now do to cut down costs, is alternate a meat meal, with a non-meat meal. You will see from the menu plan above how we eat meat and vegetables one night, baked beans the next, or pasta bake and so on. We enjoy our meat, but find we can cope with every second meal being meat based, and it really keeps costs down.
We don’t eat cereal every day for breakfast, it works out too expensive - it’s actually more expensive to eat than steak! We have toast, eggs or grilled tomatoes. With the children, lunches are mainly sandwiches; the kids like their Vegemite, peanut butter and Nutella; the adults make use of any leftover meat. For school lunches, I dropped most of the expensive packaged goods (for example, Rollups) in favour of two sandwiches and a piece of fruit. They still have a lunchbox treat now and then, but it’s sometimes, not everyday.
One tip I have learned which has really helped me is that the family actually prefers me to cook from their range of ‘family favourites’, rather than consulting cookbooks or fancy magazines. If this is what they enjoy - stick to it and save yourself the time and money!
By: Kerry Robinson 14 responses in the members' forumReceive a Free Newsletter