Recent Hints

Many meals from one rolled roast

I have found a way to get maximum meals and value from one single rolled roast. I bought a rolled pork roast which was way too big for just the two of us. Not wanting to be living on leftovers all week, I decided to cut it in half before cooking it. As I was about to place the uncooked half in the freezer, I decided to cut it into thinner slices and use the meat as pork chops instead. This has worked well! I also plan to cut the rolled roast into chunks in future, to use for stir fry, sweet and sour pork and so on. Normally you could never get pork chops or stir fry for $7.99 a kilo! There's no reason why you couldn't use this method with other rolled roasts too.

By: Jaye 5 responses in the members' forum

Make every cake of soap last twice as long

To make a cake of soap last twice as long, simply paint the top or bottom with some PVA wood glue and let dry. Doing this means only one side of the soap dissolves, enabling the cake to last double the time. I paint the top side of the cakes of soap when we bring them home. Sometimes my granddaughter even glues a pretty picture to the side!

By: Mick Watterson 3 responses in the members' forum

More...


Hottest Hints

$13 mince mix makes base for 7 meals

This super basic mince recipe saves me up to $100 a month on takeaways, thanks to the convenience of having meals already 'half made'.

All you need are:
2kg minced beef
2 cups of red lentils
2 tbsp of vegetable stock powder, or four vegetable stock cubes
1 tsp dried garlic granules
1 dsp dried onion flakes
4 cups of water.

Place all the ingredients into a crockpot and cook on high for two hours, stirring every 30 minutes. It should be thick, aromatic and an unattractive brown colour (don't let this worry you!).

One batch costs just $13 to make and is enough to serve as a base for seven meals for our family (two children and two adults). This saves heaps of money and time too. I usually freeze the mince in margarine tubs, as that seems to be the right amount for one meal for our family.

The meals I made are:

  1. Piemaker pies.
    Allow one heaped tablespoon of basic mince per pie. Pour the mince into a small saucepan and add a large spoonful of gravy powder, or a dessertspoon of cornflour and some Vegemite for colour. Heat and stir until thickened. Spoon into pastry cases and cook in the piemaker.

  2. Mexican enchiladas.
    I use Mountain Bread or make my own crepes. Lay the bread or crepes in u-shapes in a large baking dish. Mix the mince with an equal amount of tinned or home-made refried beans. Spread the mixture in a sausage shape down the middle of each crepe, fold each side of the crepe over, sprinkle with grated cheese and bake at 180C until the cheese is melted and bubbly. Serve on a bed of rice, topped with natural yoghurt and some salsa.

  3. Stuffed capsicums.
    Halve enough capsicums for half or one per person. Spoon the mince straight into the capsicums, top with some mashed potato, pumpkin or sweet potato. Sprinkle with cheese and bake for 40 mins at 180C. Kids love these as the capsicum sweetens when baked.

  4. Baked spuds with topping.
    Allow one potato of appropriate size per person. Cook in the microwave according to manufacturer's instructions. Split a cross in the top and pile filling into the opening. Top with natural yoghurt or sour cream and chopped, sauteed bacon. Allow one large tablespoon of filling per potato. Mix the filling with one tin of baked beans and heat in a small saucepan before pouring on to the potatoes.

  5. Spring rolls.
    Mix about four tablespoons of mince mixture with a packet of cooked and cooled Two Minute Noodles, some shredded carrot, and 1/2 teaspoon Chinese five spice. Using filo pastry sheets or spring roll wrappers, fold a small handful of filling into each spring roll. Spray liberally with cooking spray and bake at 180C for 20-30 mins.

  6. Greek pasta bake (Pastito).
    Heat a container of mince mixture with a 400g tin of peeled tomatoes. Cook enough macaroni for your family and drain well. Mix with the meat mixture and spoon into a large baking dish and top with your favourite white sauce or cheese sauce. Sprinkle on some grated cheese and bake for 40 minutes at 200C.

  7. Shepherds pie.
    Add any vegetables of your choice to the mince mixture. Place into a baking dish and top with mashed potato, pumpkin or sweet potato then bake until heated and the potato browns.

By: Mimi 84 responses in the members' forum

Save money by ignoring pamphlets

People are constantly amazed when we tell them that we have managed to whittle down our weekly grocery bill to just $100 for our family of four. Our income may not be all that we would wish, but with a little dedication, we have made a huge difference.

For example, in recent months, we have saved $50 per week on our grocery bill, since we have started throwing away our supermarket circulars! For years, I eagerly awaited the arrival each Sunday of the supermarket 'junk' mail. I would plan our eating to a large extent on the weekly specials, and would stock up on a few of them, believing it was saving me money.

However, once I began throwing them away without even a glance, it had an unbelievable effect! Not only did it cut down on the clutter in the house, but amazingly my grocery bill plummeted. I now buy only what I need - as opposed to what the stores want me to buy - and the benefit is showing. By throwing out the junk mail alone, our weekly grocery shop reduced from $150 per week to around $100, saving $2,600 per year!

I still use a menu plan to help me stick to my budget, but now it is food of my choice, rather than being influenced by supermarket advertising. A typical weekly menu might look like:

Monday - Baked chicken and salad (whole chicken $2.50 from local butcher)
Tuesday - Fish and chips (fish $2.00 per pack at ALDI, I use potato gems or
chips about $2.00)
Wednesday - Pasta bake & salad
Thursday - Taco's
Friday - Baked beans (ALDI's are really cheap at around $0.40c for two cans)
Saturday - Chicken legs, pasta and salad (chicken legs $2.00 per kilo)
Sunday - Quiche & salad

I usually have all the meat I need already available, as I buy in bulk, so all I need to buy for the week are any other items to complete the meals. I buy salads and vegetables on alternate weeks - one week we have salad with everything, the next week I buy vegetables for all our meals. It may sound an unusual way of shopping, but this way there is no wastage; unlike when I used to buy both.

I don’t buy everything in bulk, but some items work out more economical, such as:
Bread - I buy bread from Coles after 6pm to take advantage of the markdowns - for example, $0.50c for a packet of bread rolls, or a loaf of bread.
Chickens - Patton’s, our local butcher have many great specials, including chickens for $2.50 each. I buy ten at a time and freeze them; they may not be huge, but plenty enough for a family meal, plus leftovers for sandwiches.
Fish - ALDI have oven bake fish for $2.00 per packet (the cheaper of the two
versions). They are like large fish fingers, and perfect for us. Combined
with the chips or potato gems, the whole meal for a family of four comes to $4.00.
This is a standard meal for us, and I make sure I buy plenty to last between ALDI visits. Ice cream - I wait for special offers so I can purchase five litres for $5.00 and buy in bulk.
It also pays to buy washing powder and toilet paper in bulk when on special, as they don't go off and you will always need them!

When I was planning my meals around the supermarket brochures, my shopping list was actually doubling - that was without any impulse buying as well! Another thing I also now do to cut down costs, is alternate a meat meal, with a non-meat meal. You will see from the menu plan above how we eat meat and vegetables one night, baked beans the next, or pasta bake and so on. We enjoy our meat, but find we can cope with every second meal being meat based, and it really keeps costs down.

We don’t eat cereal every day for breakfast, it works out too expensive - it’s actually more expensive to eat than steak! We have toast, eggs or grilled tomatoes. With the children, lunches are mainly sandwiches; the kids like their Vegemite, peanut butter and Nutella; the adults make use of any leftover meat. For school lunches, I dropped most of the expensive packaged goods (for example, Rollups) in favour of two sandwiches and a piece of fruit. They still have a lunchbox treat now and then, but it’s sometimes, not everyday.

One tip I have learned which has really helped me is that the family actually prefers me to cook from their range of ‘family favourites’, rather than consulting cookbooks or fancy magazines. If this is what they enjoy - stick to it and save yourself the time and money!

By: Kerry Robinson 14 responses in the members' forum

More...