Recent Hints

Sock it to draughts with cheap 'door snakes'

With every winter, it's important to make our heating systems as efficient as possible. Draughts under doors (both to outside and to rooms not currently being used) let heat escape, driving heating costs up. Door snakes are often advertised at around $10 each. This means for a whole house you may be looking close to $100. Instead, you can use a pair of men's long, knee-high socks! These can be filled with rice (or sand if you have easy access to it). Either tie a knot or see the top to seal. You can purchase ind the socks at cheap shops or ok shops, use the cheapest rice you can buy and you can make a house-full for less than the price of one commercially produced door snake.

By: QLD Girl 5 responses in the members' forum

My health insurer saved me hundreds on travel cover

I have saved $400 on my travel insurance, thanks to my health insurer! I’m going to Europe for six weeks and know the importance of travel insurance. I have a credit card that offers complimentary health insurance, but the underwriter has changed and now NO pre-existing condition is covered. I’ve had a few accidents and illnesses that their previous underwriter covered previously; but the new underwriter said No to ANY pre-existing injury, even if it was healed and needed no further treatment or medication. So I had to independently take out cover for $620 for the six weeks I’m away. In an attempt to offset the cost, I phoned my existing HEALTH insurance. After talking with them, I have suspended my insurance for the time I’m away, and a few weeks when I’m back in Australia, which is two months in total. This has saved me $400 for two months, therefore reducing the cost of my travel insurance to only $220. My annual credit card fee is $150, so I will be cancelling that as well, as it no longer is worth the money if I am not eligible for cover with their travel insurance. So all up, a saving of $150 plus $400 adds up to $550 in total. No small amount and will certainly help fund my travels!

By: FoxTayls

More...


Hottest Hints

Add light and warmth with 'magic' mirrors

We have saved hundreds of dollars on making our daughters' room cosier! We are living in a rental property which we really like. However, our daughters are in the front bedroom and although it has a window, the room itself it doesn't get a lot of sunshine. This makes the room rather gloomy and feels damp in winter. We have a small heater which we use to try and take the chill off the bedroom before they go to bed but using it makes us feel we're watching money disappear before our eyes!

The perfect alternative would be spend hundreds of dollars on installing a skylight but since we're only renting, this really isn't an option.

A couple of weeks ago, I bought a couple of mirrors for $4 each to stick on the inside of a wardrobe. While I was preparing the area, I put the mirrors on the windowsill and to my astonishment, noticed how much brighter the room was when the sun hit the mirrors and bounced off the ceiling. It was as though I'd switched on a light!

By using those two mirrors and angling them slightly, I was able to bring sunshine and some warmth into the room. I have since purchased two more mirrors to make sure I take full advantage of the entire time that the sun hits the windowsill. The room is heaps brighter and feels more cheerful and warmer. It only cost $16 and it was all done with mirrors!

By: Diane Lyons 6 responses in the members' forum

Break your expensive shopping habits

We've saved at least $10,000 this year alone, simply by changing our shopping habits!
 
Almost every day, we'd stop at the supermarket on our way home to buy fresh ingredients for dinner – however, we'd also buy a couple of impulse items while there. The daily grocery bill was at least $30; an extra $150 each week on top of our weekly 'big' grocery shop!
 
To reduce the number of trips we made to the supermarket, we analysed our spending habits. We looked at all the grocery items we purchased and separated them into three categories:
 
1. Perishable items that need to be used within a week or so, for example, milk, bread and vegetables.
 
2. Items that had a longer shelf life or could be stored so they last longer, for example, meat that could be frozen, canned items, pasta and rice.
 
3. Items with an extended shelf-life such as toilet paper, detergent, toothbrushes and so on. We then estimated how much of each item we would use in a year.
 
We looked at what we could make or grow ourselves, for example, bread baked in the oven or herbs and vegetables grown in the garden. That left a limited number of items we needed to buy on a weekly basis including milk, fruit and vegetables; at least until the garden was established. These were all items we could buy from the local fresh food market, avoiding a trip to the supermarket, which meant lower prices and fewer impulse buys.
 
The next step was to develop a monthly meal planner - five meals per week with two nights of leftovers or 'invention' cooking using whatever was in the fridge, freezer and cupboard. We put all the recipes in a folder and worked out a monthly shopping list based on these recipes. All non-perishable ingredients are now purchased in this monthly shop. Meat is also purchased monthly from a butcher who offers bulk purchase discounts; the meat is frozen in meal lots ready to be thawed in advance for each meal.
 
We don't tend to cook in bulk, as we enjoy the process of creating fresh meals each day, but we do cook enough to provide the next day's lunch and occasionally cook a couple of casseroles or 'one pot' dishes at the same time and put them in the fridge - the flavour seems to build and is even nicer after a day or two.
 
Our menus also change depending on the season and what produce is available at that time. We're in the process of developing 'summer', 'autumn', 'winter' and 'spring' meal plans with enough recipes to get us through each season.
 
Finally, during each monthly shop we'd buy extended shelf-life items when they were on special until we had a year's worth. It takes up some extra cupboard space but we never run out of essentials and don't have to duck out to the supermarket.
 
Our ultimate goal is to reduce our 'big' shops to once a quarter rather than monthly – this will save us even more time and money by further reducing our exposure to the supermarket.
 
We have saved $150 a week by eliminating daily shops – this adds up to $7800 annually. We've saved even more by shopping at fruit wholesalers and butchers, buying in bulk or taking advantage of specials. By changing our shopping habits, we estimate we've saved at least $10,000 this year!

By: Paul Wallis 3 responses in the members' forum

More...