Recent Hints

NLP means great nails for me!

If nail biting or picking is an issue for you or someone you know, you may like to consider Neuro Linguistic Programming (NLP). I had just one session and it made a fantastic difference for me. I was sceptical throughout the session, until the end of the session when the problem had completely gone away. I was really surprised and completely pleased! Would definitely recommend.

By: Wonder Wife!

Keep the straws from unwanted drink bottles

If you have a drink bottle with an internal straw, when the bottle cracks, leaks or dies, don't throw the straw out! Remove it from the bottle and keep it in your cutlery drawer for whenever you need a straw, or keep a couple in your bag for use when you're out. I keep three in a little cotton bag in my handbag for when we order a drink that would normally come with a disposable straw (milkshakes, iced coffees, spiders, soft drinks). After use, I just give the straw a quick rinse in the restroom sink, or wrap in a serviette, and give a good wash when I get home. A simple way to reduce waste and help the planet!

By: Muirin

More...


Hottest Hints

Live like kings on an op shop budget

Our family is living proof that with a sensible outlook and good, honest hard work anything is possible. Our 'ugly duckling' house has gone from being the worst house to the best house in the street. Unfortunately the cost of renovating and extending it cut into our interior design budget. However we discovered that we could still furnish our dream home beautifully on a reduced budget by settling for second hand items.

For example, our curtains are fully lined and are gorgeous! One window was not a standard size and the quote for its curtains alone was $1500. Instead I found a perfect set at the op shop to fit our huge window for only $40! We have now finished the curtaining for a total cost of $250, saving us $5,000 on the original quotes. We have also bought stunning soft furnishings such as cushions, throws and floor rugs, again from op shops. Furniture we have picked up either second hand, from op shops or passed on from family. We have painted and scrubbed these pieces and now have a very up to date 'beach/country chic' look, all for little cost. The house is now finished and it looks stunning inside and out. We have Edwardian steamer chairs outside on the balcony bought for $2.00 each from the op shop. What a bargain! Our friends and family are amazed.

We now go to op shops first for all of our clothes. Our teenage kids really appreciate their 'brand name' bargains, such as polo shirts for $8 where the normal price would be $100 and many other items. I recently bought my husband a brand new dinner suit on "half price day" for $7.50! When you buy from op shops you pay cash - no credit card debt for us!

Every spare cent goes into paying off our mortgage and the house is almost paid off. We have worked hard doing a lot of building and landscaping work ourselves, as well as the interior, to save money. We live like kings but our outgoings are carefully calculated. We have taught our kids the benefits of hard work, and sensible spending. We are very proud of our lifestyle and the happiness it has brought us.

By: Nanette Menzies 22 responses in the members' forum

Less time at supermarket for richer lifestyle

Watching my 'non-Simple Savings' sister unpack her groceries this week made me realise how much my shopping habits have changed in the year since I discovered Simple Savings. I used to love supermarket shopping, wandering the aisles for hours, one of this, one of that.

Some products I just don't buy anymore include:

  • Liquid handsoap - I now make my own (my first SS project from the Vault). Saves $40/year.

  • Spray and cooking oil - I buy 4L of good olive oil on special for about $20 and use a refillable hand pumped spray container (from House, $15 - will last years). I used to buy cans of olive oil spray at about $3.50 each and by changing how I buy oil, I am saving $100 per year.

  • Cleaning products - are now missing from my list - we use bi-carb and vinegar and other simple Vault tips.

  • Dishwashing cleaner - has gone too. We use citric acid, which I normally keep for my yearly lemon cordial making.

  • Soft drinks and cordials - are rarely bought now - we use juice as you would cordial, and have changed our habits in favour of water.

  • Yoghurt - we make EasiYo using packets bought in bulk from GoldenGlow online. Saves about $150 a year.

  • Eggs and vegies - in the back yard!

  • Condensed milk, Yogo, cake and pancake mixes - we M.O.O. ('make our own') using Vault tips.

  • Icypoles - M.O.O. using tinned fruit juice or other - search the Vault!

  • Magazines - I never buy new, just pick up the free supermarket recipe brochures or occasionally buy some gardening ones from the op shop.

  • Junk and pre-prepared foods - we buy a lot less in favour of having our own 'sausage roll make-athons' or other baking with the kids.

As well as noticing the presence of many of the above things in my sister's shopping, I also noticed she buys small quantities of lots of items I now buy in bulk. Each week she has to mentally or physically check if she 'needs another of...', where I buy large amounts from the supermarket and other cheaper sources - and then don't need to think about it again for at least six months. These types of products include:

Washing powder (I'll never buy less than 20kg, and with the Vault advice to reduce our amount per load, this is lasting ages!), teabags, coffee, shampoo, dog and chook food (from pet supplier every six months), ham and meats(buy large piece of ham and store in ham bag per Vault tip - saves at least $50 a year over my previous habit of buying little cute packets of 50g each), bacon (buy from ALDI and freeze), dishwashing powder (ALDI brand is MUCH cheaper than the Finish tablets we were using - saves us $150 a year at least. I buy 12 months supply on one of my ALDI runs), cheese (buy larger amounts less often and freeze if necessary), rice (10kg bag much cheaper), jelly crystals (I bought 5kg bag at IGA last week - makes 20 serves for same cost as three individual packets), tinned fruit, soup, tomatoes and other products (from SPC outlet), nappies, paper towel and toilet paper (I buy lots when on a fabulous special). Fruit and veg I buy from the greengrocer, the market or grow my own. Meat is from the butcher, chicken from the poultry shop and fish from the fishmonger once every three months.

I could go on for every grocery item - nearly everything has changed in 12 months. This is even without noting the savings from changing products - for example, I used to think myself very clever if I bought my Uncle Toby's quick oats on super special for $2.00 per kg box - until I discovered I can buy Home Brand, which I cannot fault, for $1.00 a kilo all the time. Same for most basic products.

With changes like these to my grocery shop and to our home loan, insurance, shopping habits and so on, Simple Savings has saved us thousands of dollars in our first year of membership. Our lifestyle has actually been RICHER since SS. I didn't set out to change my shopping habits - I just started by making handsoap and buying Home Brand porridge oats - but suddenly I have realised how large this change has been. If I see you at the supermarket with your milk, bread, 8 large packets of toilet paper, 6kg of the super special meat, 10kg of rice and three-litre containers of vinegar, I'll know you caught the bug too!

By: Allison 23 responses in the members' forum

More...