Recent Hints
Eat your way to lovely, strong nails with blancmange!
If biting your nails is a problem, start growing them from the inside out, with this easy coffee blancmange recipe! All you need is:
One x 400g can coconut milk or cream. 2 tbsp gelatin 2 tsp coffee 1/4 cup hot water Sweetener of your choice, e.g. sugar, stevia or artificial sweetener
Stir the gelatin into the hot water and mix well.
In a separate bowl, put in the coffee and sweetener of your choice and stir, then tip in the can of coconut milk or cream. Pour in the hot gelatin mixture and stir all together well. Refrigerate for one hour.
The result? Delicious, smooth coffee blancmange, with the health benefits of coconut, and gelatin for nail growth!
By: Tony RansomFull strength DIY 'Dettol' spray for just 2c a bottle!
A little supermarket research led me to making a huge saving on keeping germs at bay! When my two young children had a gastro bug, I needed anti-bacterial spray to clean up and stop the spread of germs, which vinegar didn't touch. The cheapest anti-bacterial spray I could find was Dettol anti-bacterial spray which cost $4.20 for 500ml. On reading the active ingredients it said it contained Benzalkonium Chloride 0.095%. Then, I saw that a bottle of Coles brand disinfectant was $1.40 for two litres. I read the ingredients and saw Benzalkonium Chloride 1%. The instructions said to dilute it in a ratio of 1:20, or 30ml to 600ml water. So I bought that one, made up the solution and put it in an old spray bottle I already had. It worked just as well and cost just over 2c per spray bottle of prepared solution, compared to $4.20 for the Dettol spray! While Coles brand disinfectant says it can only be used on “floors, walls, bathroom and toilet areas”, not in kitchen areas like the Dettol spray, for me these were the only areas that I needed to disinfect and worked a treat!
By: Freedom from the machine 2 responses in the members' forumHottest Hints
Less time at supermarket for richer lifestyle
Watching my 'non-Simple Savings' sister unpack her groceries this week made me realise how much my shopping habits have changed in the year since I discovered Simple Savings. I used to love supermarket shopping, wandering the aisles for hours, one of this, one of that.
Some products I just don't buy anymore include:
Liquid handsoap - I now make my own (my first SS project from the Vault). Saves $40/year.
Spray and cooking oil - I buy 4L of good olive oil on special for about $20 and use a refillable hand pumped spray container (from House, $15 - will last years). I used to buy cans of olive oil spray at about $3.50 each and by changing how I buy oil, I am saving $100 per year.
Cleaning products - are now missing from my list - we use bi-carb and vinegar and other simple Vault tips.
Dishwashing cleaner - has gone too. We use citric acid, which I normally keep for my yearly lemon cordial making.
Soft drinks and cordials - are rarely bought now - we use juice as you would cordial, and have changed our habits in favour of water.
Yoghurt - we make EasiYo using packets bought in bulk from GoldenGlow online. Saves about $150 a year.
Eggs and vegies - in the back yard!
Condensed milk, Yogo, cake and pancake mixes - we M.O.O. ('make our own') using Vault tips.
Icypoles - M.O.O. using tinned fruit juice or other - search the Vault!
Magazines - I never buy new, just pick up the free supermarket recipe brochures or occasionally buy some gardening ones from the op shop.
Junk and pre-prepared foods - we buy a lot less in favour of having our own 'sausage roll make-athons' or other baking with the kids.
As well as noticing the presence of many of the above things in my sister's shopping, I also noticed she buys small quantities of lots of items I now buy in bulk. Each week she has to mentally or physically check if she 'needs another of...', where I buy large amounts from the supermarket and other cheaper sources - and then don't need to think about it again for at least six months. These types of products include:
Washing powder (I'll never buy less than 20kg, and with the Vault advice to reduce our amount per load, this is lasting ages!), teabags, coffee, shampoo, dog and chook food (from pet supplier every six months), ham and meats(buy large piece of ham and store in ham bag per Vault tip - saves at least $50 a year over my previous habit of buying little cute packets of 50g each), bacon (buy from ALDI and freeze), dishwashing powder (ALDI brand is MUCH cheaper than the Finish tablets we were using - saves us $150 a year at least. I buy 12 months supply on one of my ALDI runs), cheese (buy larger amounts less often and freeze if necessary), rice (10kg bag much cheaper), jelly crystals (I bought 5kg bag at IGA last week - makes 20 serves for same cost as three individual packets), tinned fruit, soup, tomatoes and other products (from SPC outlet), nappies, paper towel and toilet paper (I buy lots when on a fabulous special). Fruit and veg I buy from the greengrocer, the market or grow my own. Meat is from the butcher, chicken from the poultry shop and fish from the fishmonger once every three months.
I could go on for every grocery item - nearly everything has changed in 12 months. This is even without noting the savings from changing products - for example, I used to think myself very clever if I bought my Uncle Toby's quick oats on super special for $2.00 per kg box - until I discovered I can buy Home Brand, which I cannot fault, for $1.00 a kilo all the time. Same for most basic products.
With changes like these to my grocery shop and to our home loan, insurance, shopping habits and so on, Simple Savings has saved us thousands of dollars in our first year of membership. Our lifestyle has actually been RICHER since SS. I didn't set out to change my shopping habits - I just started by making handsoap and buying Home Brand porridge oats - but suddenly I have realised how large this change has been. If I see you at the supermarket with your milk, bread, 8 large packets of toilet paper, 6kg of the super special meat, 10kg of rice and three-litre containers of vinegar, I'll know you caught the bug too!
By: Allison 23 responses in the members' forumStudent secrets to eating for $15 a week
During my uni student years I developed a menu-planning and grocery shopping system that allowed me the freedom to eat well, generously fuel my bicycle-based lifestyle, entertain guests regularly and experiment with new recipes, all within my strict food budget of just $15 a week!
It works like this.
Decide how much you will spend on your weekly groceries. In recent years I have had to increase my spending to about $21 a week due to rising food costs and CPI, but the system still works really well when I use it and is a great way to separate needs from wants.
Choose the staples and basics that are to be made every week as needed. These could include soy milk, tofu, sourdough bread, yoghurt, sprouts, hummus, fresh lemon cordial, Anzac bickies, gomasio or whatever else you require.
Give the ingredients needed to make these staples first priority when making the weekly shopping list. If you have a local food co-op you can buy mostly organic ingredients with minimal packaging in exactly the amounts you need.
Check what else is in the fridge, cupboard, garden or neighbours' garden and pore over your large collection of second-hand recipe books to see what can be created with these other ingredients. Recipes which require two or less extra (and inexpensive) ingredients are preferred and a list of these and their corresponding cookbooks/page numbers is made and stuck on the fridge. There will usually be a selection of mains, side dishes, desserts, treats and beverages on the list.
Give the extra ingredients needed for the chosen recipes next priority on the shopping list. Over time you will intuitively know when your shopping list is 'full'.
Once out shopping, specials of the day such as a big bag of discounted apples or cheap cooking tomatoes take third priority. If not consumed within the week, these can form the basis of recipes chosen for the following week.
Last priority (and usually only considered after the register shows you are still under budget) are those inevitable temptations that one wants rather than needs. It often helps me to take my recipe list with me and remind myself that I can make a delicious self-saucing carob pudding at home for a fraction of the cost of the tiny chocolate bar I am now contemplating. All of a sudden the money seems much better spent on a kilo of brown rice!
Back at home, simply cross the recipes off the list as they are made. There will always be plenty of food for dinner parties or last-minute guests, and the sometimes tiresome decision of 'what to cook?' becomes easy.
Using this system I have never run out of food or felt like there was 'nothing to eat'. In contrast, I have stayed at many houses where, despite having pantries and fridges which are bursting with food, the occupants have driven to the supermarket and easily spent $30 or $40 just to cook up dinner for the night.
Seems unbelievable? Try scratching every processed food item off your own shopping list and see how many more kilos of real food you can come home with for the same amount of money. Don't forget too, to keep an eye out for trees in public areas which are loaded with fruit or nuts. I have used the $15 a week food budget for stretches of up to a year at a time, which means I certainly wasn't relying on stockpiles of food from more extravagant days tiding me over. Necessity breeds creativity, and I am so happy to have been forced early on to examine and separate my wants from my needs in this regard. Even when times are tough, I know I can eat well!
By: Belinda Pursey 102 responses in the members' forumReceive a Free Newsletter